Gdzie oddać zużyte tonery?

Gdzie oddać zużyte tonery?

Zużyte tonery używane w drukarkach laserowych znajdują się niemal w każdej firmie lub domu. Warto zadbać o to, aby nie zaśmiecały naszej przestrzeni oraz nie zatruwały środowiska i przekazać je do odpowiedniej firmy zajmującej się odbiorem zużytych tonerów.

Drukarki laserowe wyposażone w tonery zawojowały cały świat bardzo szybko. Nie ma się co dziwić. Laserowe drukowanie jest bardzo szybkie, łatwe i ekonomiczne z punktu widzenia każdego użytkownika. Proces drukowania nie jest jednak bez wad. W trakcie eksploatacji powstają odpady – puste tonery. Powstaje więc pytanie – gdzie oddać zużyty toner?

Dlaczego nie można wyrzucić do śmieci zużytego tonera?

Puste tonery, które zostały zużyte w procesie drukowania nie nadają się do po prostu wyrzucenia, ot tak. Po pierwsze mogą zawierać w sobie resztki proszku tonerowego, który jest niebezpieczny dla środowiska i otoczenia. Po drugie pusty toner jest traktowany przez przepisy jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
W efekcie recykling (czy utylizacja pustych kaset tonerowych) jest procesem płatnym. Stare elementy wymagają bowiem odpowiedniego transportu i recyklingu za pomocą specjalistycznych maszyn. Dzieje się tak, gdyż zużyty toner – mimo, że już nie drukuje – wciąż może zawierać w sobie pozostałości niebezpiecznych substancji. Powoduje to, że wymaga on specjalnych procedur recyklingowych, które regulowane są przez normy prawne.

Gdzie można oddać zużyte tonery – opcje

Jeśli mamy 1-2 tonery, które zużyliśmy na potrzeby prywatne lub domowe oto, co możemy zrobić ze zużytym tonerem:

  • Po pierwsze odbiór zużytego tonera, który jest już pusty powinien zagwarantować nam sklep, w którym kupujemy nowe tonery do naszej drukarki. Należy pamiętać, że według przepisów obowiązujących w Polsce, sprzedawca, u którego kupujemy tonery do naszej drukarki, musi nieodpłatnie przyjąć od nas te stare. Jest to najlepsza opcja dla osób indywidualnych, które posiadają zużyte tonery ze swojej prywatnej drukarki z gospodarstwa domowego.
  • Po drugie odbiorem pustych tonerów zajmują się także miejsca przeznaczone do oddawania w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK, które znajdują się w każdym mieście. Aby znaleźć takie miejsce wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednią frazę i zlokalizować taki punkt najbliżej nas.
  • Po trzecie nikt nie musi odbierać od Ciebie zużytych tonerów, możesz je oddać sam do specjalnych pojemników, które są do tego przeznaczone, a które można znaleźć w niektórych marketach, aptekach, czy przy okazji różnych festynów.

Natomiast w przypadku odpadów firmowych najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firm utylizacyjnych, które zajmują się specjalistycznym recyklingiem zużytych tonerów. Jednym z przykładów takiej firmy jest Recykling Tonerów sp. z o.o., który dokonuje utylizacji w najnowocześniejszym zakładzie tego typu w Europie. Zobacz, jak wygląda tam profesjonalny recykling tonerów. Warto wspomnieć, że Recykling Tonerów sp. z o.o. świadczy wygodną usługę RT Box.

Zużyte tonery – zapamiętaj:

  • Nigdy, ale to nigdy nie wyrzucaj zużytych, pustych tonerów do zwykłego śmietnika. Jest to niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Poza tym może na Ciebie, czy na twoją firmę zostać nałożona wysoka kara finansowa.
  • Zużyte tonery oddaj w miejscu zakupu, do specjalnego punktu zbierania lub zamów odbiór pustych tonerów w specjalnej firmie, która zajmuje się ich recyklingiem.
  • Nie przechowuj zużytych tonerów w domu. Mogą one ulec uszkodzeniu, a wydobywający się z nich proszek może być trujący dla Ciebie i twojej rodziny.
  • Nie próbuj demontować czy otwierać pustych tonerów – możesz w ten sposób uwolnić substancje, które zagrażają środowisku i zdrowiu.

Niestety, ale każdego roku, tysiące zużytych tonerów trafiają na śmietnik, zamiast do wyznaczonych do tego punktów. To ogromny błąd! Właściwa utylizacja tonerów i tuszy może bowiem nie tylko pomóc w ochronie środowiska naturalnego, ale i być źródłem dodatkowych środków. Warto o tym pamiętać, pozbywając się niepotrzebnych produktów tego typu.

Dowiedz się więcej: