Kto odbiera zużyte tonery?

Kto odbiera zużyte tonery?

Każdemu, kto posiada w domu drukarkę laserową na pewno zdarzyło się wymieniać toner na nowy. Co należy zrobić ze zużytym tonerem po wymianie? Najważniejsze to, to aby zużytego tonera nie wyrzucać nigdy do zwykłego śmietnika. Nawet do tego przeznaczonego na odpady plastikowe. Powstaje więc pytanie – kto odbiera zużyte tonery?

Toner, czyli materiał eksploatacyjny do drukarki laserowej zawiera w plastikowej kasecie specjalny kolorowy, chemiczny proszek, która umożliwia drukowanie. Nadrukowany na papier nie stanowi żadnego zagrożenia i nie szkodzi otoczeniu w żaden sposób. Jednak pozostający w zużytej kasecie tonerowej może być groźny dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Drobinki, które pozostają we wkładach, mogą powodować astmę i pylicę, a także zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Na opakowaniu większości producentów tonerów znajduje się informacja o tym, że nie należy wyrzucać do kosza na śmieci zużytych kartridży, czy tonerów.

Odbiór zużytych tonerów – kto się tym zajmuje?

Aby zgodnie z prawem i w poszanowaniu środowiska naturalnego pozbyć się zużytych tonerów można wykorzystać jeden z poniższych sposobów:

  • Jeżeli mamy 1-2 zużyte tonery i korzystamy z drukarki w domu we własnym zakresie, możemy bez problemu wyrzucić zużyte materiały do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników, które znajdują się czasami w marketach sieciowych lub w sklepach ze sprzętem RTV/AGD, czy galeriach handlowych.
  • Zużyty toner możemy także zostawić w sklepie sprzedającym urządzenia drukujące, czy po prostu sprzęt RTV/AGD. Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z oferowanym przez siebie asortymentem przy zakupie nowego sprzętu, a nawet w przypadku braku zakupu nowego urządzenia (w przypadku sklepów o powierzchni sprzedaży większej niż 400 m2).
  • W przypadku zamawianie nowego tonera z dostawą do domu każdy klient może zamówić także odbiór zużytego urządzenia tego samego rodzaju i pełniącego takie same funkcje, jak nowo zakupiony sprzęt.
  • Każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny możemy oddać także do specjalnego punktu zbiórki takiego sprzętu. Jest to tak zwany PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce, w którym mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników/worków. Informację o najbliższych lokalizacjach można znaleźć na stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
  • Możemy także skorzystać z usług firm utylizacyjnych, które zajmują się specjalistycznym recyklingiem zużytych tonerów. Jednym z przykładów takiej firmy jest Recykling Tonerów sp. z o.o. Warto tutaj zwrócić jednak uwagę, że recykling zużytych tonerów (czy utylizacja pustych kaset tonerowych jest procesem płatnym. Stare elementy wymagają bowiem specjalistycznego transportu i recyklingu za pomocą dedykowanych maszyn. Powód jest prosty bowiem zużyty toner – mimo, że już nie drukuje – wciąż może zawierać w sobie pozostałości niebezpiecznych substancji. Tym samym wymaga on specjalnych procedur recyklingowych, które regulowane są przez normy prawne.

Pamiętajcie! Gdy oddajemy zużyty toner, poddawany jest on recyklingowi i użyty ponownie do produkcji nowych materiałów eksploatacyjnych. Dlatego też tak ważne jest, aby odbiór pustych tonerów odbywał się w sposób przewidziany prawem i zdrowym rozsądkiem. Zużyty toner nie nadaje się do wyrzucenia do śmieci.

Dowiedz się więcej: